Dlaczego tamsulozyna jest polecana w przypadkach kamicy nerkowej?
Mechanizm działania tamsulozyny opiera się na selektywnej inhibicji (blokowaniu) receptorów α-adrenergicznych, które występują w obrębie mięśni gładkich elementów układu moczowego. Receptory adrenergiczne α1A i α1Δ znajdują się nie tylko w prostacie, ale i pęcherzu i cewce moczowej. Głównym efektem blokowania tych struktur jest przede wszystkim złagodzenie nadmiernego napięcia mięśni gładkich w problemie przerostu prostaty. Dlatego też pacjenci z rozrostem stercza, którzy stosują tamsulozynę odczuwają zmniejszenie dolegliwości uwarunkowanych dużym napięciem mięśniówki gładkiej m.in. bólu, częstomoczu, zwiększonego parcia na pęcherz, nocnego wybudzania się za potrzebą czy osłabionego strumienia.
Niemniej jednak tamsulozyna znajduje zastosowanie w przeciwdziałaniu innym dolegliwościom dotyczącym układu moczowo-płciowego. Jednym z pozarejestracyjnych wskazań (off label) do użycia tamsulozyny jest kamica nerkowa. Oddziaływanie leku na receptory adrenergiczne α1A i α1Δ powoduje zmniejszenie nadmiernego napięcia pęcherza moczowego, co jest rezultatem rozkurczenia mięśni gładkich i przywrócenia prawidłowego odpływu moczu. Ponadto tamsulozyna przyczynia się do rozluźnienia mięśniówki moczowodu. W efekcie farmakoterapia ułatwi pacjentowi pozbycie się złogów kamieni, co pomaga przyśpieszyć leczenie kamicy nerkowej i zredukować konieczność użycia leków przeciwbólowych. Tamsulozyna jest także pomocna w leczeniu farmakologicznym kolki nerkowej, która jest częstym problemem współtowarzyszącym kamicy.
Choć tamsulozyna jest przeważnie kojarzona jako lek dla mężczyzn, co wynika z jej pozytywnego wpływu na prostatę, to w przypadku kamicy nerkowej może być z powodzeniem używana u obu płci. Leczenie kamicy nerkowej tamsulozyną jest niewskazane u kobiet w ciąży.
Bibliografia
- Myśliwiec M., Brzósko S. „Pierwsze kroki diagnostyczne i terapeutyczne w kolce nerkowej.” Medycyna po Dyplomie 2017, 11: 80-84.
- Świniarski PP. „Standardy leczenia kamicy moczowej.” Medycyna po Dyplomie 2017, 26: 217-245.
- Małkiewicz B., Zdrojowy R. „Tamsulozyna – skuteczność i bezpieczeństwo w leczeniu objawów ze strony dolnych dróg moczowych.” Przegląd Urologiczny 2007, 4(44): 69-73.