Tamsulozyna a zaćma

 

Tamsulozyna to substancja wykorzystywana głównie do leczenia łagodnego rozrostu gruczołu krokowego. Co może mieć wspólnego tamsulozyna oraz zaćma? Co robić, jeśli przyjmujesz tytułowy lek i chorujesz na zaćmę?

 

Co to jest tamsulozyna?

Tamsulozyna to substancja, która oddziałuje na receptory adrenergiczne. Jest ich antagonistą, więc w skrócie pisząc, odpowiada za blokowanie tych receptorów. Brak pobudzenia tych receptorów powoduje rozkurcz mięśniówki gładkiej – głównie gruczołu krokowego i cewki moczowej [1].

 

Kiedy stosuje się tamsulozynę?

Tamsulozynę stosuje się głównie do leczenia łagodnego rozrostu gruczołu krokowego i związanych z tym zaburzeń z dolnego odcinka układu moczowego. Pacjenci cierpiący na tę jednostkę chorobową mają problemy, m.in. z oddawaniem moczu. Często oddawanie moczu jest zaburzone, pacjent doświadcza parcia na pęcherz i nie może go prawidłowo i całkowicie opróżnić.

Rozkurcz mięśniówki gładkiej gruczołu krokowego i cewki moczowej normalizuje odpływ i przepływ moczu.

Czasami tamsulozyna bywa stosowana pomocniczo w leczeniu objawów związanych z piaskiem lub kamieniami nerkowymi. Wykorzystuje się wtedy jej działanie rozkurczające na cewkę w celu usprawnienia odpływu zalegających złogów nerkowych.

 

Czy tamsulozyna jest bezpieczna?

Tamsulozyna powoduje rozkurcz mięśni gładkich. Jednak receptory, na które działa substancja, nie znajdują się jedynie w dolnych drogach moczowych.

Głównym działaniem niepożądanym tamsulozyny może być chwilowy spadek ciśnienia związany z rozszerzeniem naczyń krwionośnych. Pacjent może doświadczyć zawrotów głowy lub kołatania serca [1].

 

Tamsulozyna a zaćma

Co w takim razie ma wspólnego tamsulozyna i zaćma? Nie jest to lek, który stosuje się w leczeniu zaćmy.

Zaćma to jednostka chorobowa, która objawia się zmętnieniem soczewki. Najskuteczniejszą metodą leczenia zaćmy jest interwencja chirurgiczna i jej wymiana. Natomiast pacjenci, którzy stosują tamsulozynę powinni o tym fakcie poinformować lekarza okulistę.

Tamsulozyna może u niektórych pacjentów wywołać Śródoperacyjny Zespół Wiotkiej Tęczówki (IFIS – odmiana zespołu małej źrenicy). Podobna sytuacja może pojawić się podczas chirurgicznego leczenia jaskry [1-3].

W Kanadzie przeprowadzono szerokie badanie kohortowe (prawie 100000 przypadków), w których 3,7% badanych przyjmowało tamsulozynę do 14 dni przed operacją. W całej populacji (osoby biorące tamsulozynę i nie) zarejestrowano 0,3% przypadków IFIS [4].

Z badań wynika, że więcej przypadków IFIS było w grupie osób, które zażywały tamsulozynę do 14 dni przed zabiegiem. Nie stwierdzono natomiast różnicy u osób, które zażywały inne leki o podobnym działaniu bądź przerwały terapię tamsulozyną na minimum 2 tygodnie przed zabiegiem [4].

 

Bibliografia

[1] Omnic Ocas – Charakterystyka Produktu Leczniczego.

[2] R. J. Campbell i in., „Evolution in the Risk of Cataract Surgical Complications among Patients Exposed to Tamsulosin: A Population-Based Study”, Ophthalmology, t. 126, nr 4, s. 490–496, kwi. 2019, doi: 10.1016/j.ophtha.2018.11.028.

[3] M. Tobaiqy, W. Aalam, D. Banji, i E. N. A. Al Haleem, „Intraoperative Floppy Iris Syndrome Induced by Tamsulosin: The Risk and Preventive Strategies”, Middle East Afr. J. Ophthalmol., t. 28, nr 1, s. 51–56, kwi. 2021, doi: 10.4103/meajo.MEAJO_561_20.

[4] C. M. Bell i in., „Association Between Tamsulosin and Serious Ophthalmic Adverse Events in Older Men Following Cataract Surgery”, JAMA, t. 301, nr 19, s. 1991–1996, maj 2009, doi: 10.1001/jama.2009.683.

Bibliografia

Zobacz też:

tramadol.pl

Najnowsze poradniki: