Jak leczyć przerost gruczołu krokowego?

Leki na przerost prostaty – co stosować?

Niejednokrotnie łagodne powiększenie stercza może zostać opanowane wskutek zmiany stylu życia np. zmiany diety, stosowania ziół o dobroczynnym wpływie na prostatę i układ moczowy, rezygnacji z alkoholi i papierosów, zwiększenia poziomu aktywności fizycznej czy zrzucenia nadprogramowych kilogramów. Jednak w wielu przypadkach okazuje się, że może to być za mało. Przy zaawansowanym przeroście prostaty większość lekarzy rekomenduje rozpoczęcie farmakoterapii, która wykazuje bardziej bezkompromisowe działanie aniżeli domowe sposoby. Jakie leki wykorzystuje się w leczeniu przerostu gruczołu krokowego?

Alfa-blokery

To grupa leków odpowiedzialnych za selektywne blokowanie receptorów adrenergicznych α1A i α1Δ. Receptory te są zlokalizowane w obrębie prostaty, pęcherza i cewki moczowej, a ich inhibicja powoduje zmniejszenie ich przesadnego napięcia. W rezultacie dochodzi do złagodzenia dolegliwości związanych z przerostem stercza m.in. ograniczenia bólu, parcia na pęcherz czy epizodów nocnego wybudzania się za potrzebą oddania moczu. Leki α-adrenolityczne oddziałują też na rozkurcz tętnic obwodowych, co powoduje zmniejszenie ciśnienia i tym samym może spowodować np. redukcję stanu zapalnego.

Przykłady wybiórczych alfa-blokerów: Alfuzosyna, Doksazosyna, Indoramina, Tamsulozyna.

Inhibitory 5-alfa-reduktazy

Leki z tej grupy odpowiadają za blokowanie enzymu, 5-α-reduktazy, który ma za zadanie przekształcać testosteron do postaci 5-α-dihydrotestosteronu (DHT). Wskutek zahamowania tej transformacji i tym samym obniżenia poziomu DHT we krwi, co przekłada się na wzrost stężenia testosteronu, dochodzi do zmniejszenia objętości stercza. Efektem tego jest osłabienie intensywności występujących objawów, a także ograniczenie ryzyka konieczności interwencji chirurgicznej. Inhibitory 5-alfa-reduktazy są ponadto pomocne w zwiększeniu maksymalnego przepływu cewkowego, co zapobiega przed zatrzymaniem moczu.

Przedstawicielami tej kategorii są dutasteryd i finasteryd.

Mirabegron

Ta substancja jest selektywnym i niezwykle silnym agonistą receptorów β3-adrenergicznych. Działanie mirabegronu powoduje rozluźnienie mięśni gładkich współtworzących pęcherz moczowy, co wynika ze wzrostu stężenia cAMP i tym samym powoduje ich przesadne napięcia. Mirabegron wskutek oddziaływania na receptory β3-adrenergiczne pęcherza polepsza też czynność trzymania moczu i zmniejsza częstość skurczów niewywołujących mikcji. Równocześnie nie oddziałuje na objętość pojedynczej mikcji czy zalegającego moczu.
Lekiem zawierającym mirabegron jest preparat Betmiga.

Leki antycholinergiczne

Mechanizm działania tych leków opiera się na blokowaniu receptorów muskarynowych, co skutkuje ograniczeniem mięśni wypieracza pęcherza. Ich właściwości są nieco podobne do wspomnianego mirabegronu, bo przyczyniają się do zmniejszenia nadreaktywności pęcherza moczowego. Mogą też znaleźć zastosowanie w farmakoterapii łagodnego przerostu prostaty.
Przykłady antycholinergików: oksybutynina, solifenacyna i tolterodyna.

Desmopresyna

Ciekawostką w procesie leczenia farmakologicznego przerostu stercza jest stosowanie niewielkich dawek desmopresyny. Jest to syntetyczny analog wazopresyny (hormonu antydiuretycznego), który może przyczynić się do ograniczenia ilości produkowanego moczu, co w konsekwencji zmniejsza problem nykturii – silnej potrzeby nocnego oddawania moczu.

 

Bibliografia

Bibliografia

Zobacz też:

tramadol.pl

Najnowsze poradniki: