Czy tamsulosynę można łączyć z alkoholem?

Co to jest tamsulozyna?

Tamsulozyna jest związkiem organicznym, należącym do grupy sulfonamidów. Jest lekiem stosowanym wyłącznie u mężczyzn w leczeniu objawów związanych z łagodnym przerostem gruczołu krokowego. Blokuje receptory alfa, co skutkuje rozluźnieniem mięśni prostaty i szyi pęcherza moczowego, ułatwiając oddawanie moczu. Występuje w postaci chlorowodorku tamsulozyny.

Receptory alfa1-adrenergiczne występują licznie we włóknach mięśni gładkich okolicy szyi pęcherza moczowego, sterczowego odcinka cewki moczowej oraz zrębu gruczołu krokowego. Wpływają na skurcz mięśni gładkich. W wyniku działania tamsulozyny, receptory alfa są hamowane, na skutek czego dochodzi do zmniejszenia napięcia włókien mięśniowych, poprawy przepływu cewkowego i usprawnienia w oddawaniu moczu.

 

Czym jest gruczoł krokowy?

Prostata jest elementem męskiego układu moczowo-płciowego. W swoim kształcie i rozmiarze przypomina orzecha włoskiego i leży bezpośrednio pod pęcherzem moczowym. Produkuje wydzielinę, która stanowi ok.30% płynu nasiennego. Sterowany jest przez męski hormon- testosteron. Przerost gruczołu krokowego objawia się częstym oddawanie moczu, zwolnionym strumieniem moczu, problemem z rozpoczęciem mikcji oraz uczuciem niecałkowitego opróżnienia pęcherza. 

 

Interakcje alkoholu z lekami

Interakcje między alkoholem a lekami mogą zachodzić na poziomie jego metabolizmu. Substancje lecznicze hamujące ADH (dehydrogenaza alkoholowa) zwiększają jego stężenie we krwi, a inhibitory ALDH (dehydrogenaza aldehydowa) mogą prowadzić do wystąpienia reakcji disulfiramopodobnej. Głównymi objawami tej reakcji są: rozszerzanie naczyń krwionośnych, silny ból głowy i brzucha, spadek ciśnienia. Szczególnie istotny jest wpływ alkoholu na enzymy, biorące udział w przemianach biochemicznych wielu leków. W zależności od tego, czy alkohol jest nadużywany przewlekle, czy został spożyty jednorazowo w dużej ilości, indukuje lub hamuje ich aktywność. 

 

Alkohol i tamsulozyna

Alkohol wpływa na wzrost stężenia hamującego neuroprzekaźnika — GABA, który znajduje się w rdzeniu kręgowym i pniu mózgu oraz zmniejszenie jego wpływu na przekaźniki neuronalne pobudzające. W momencie połączeniu alkoholu z tamsulozyną ten efekt jest znacznie silniejszy, co zwiększa obciążenie organizmu ze skutkami ubocznymi. Wpływając na poziom dopaminy w mózgu, połączenie alkoholu z tym lekiem powoduje stres psychiczny, jak i fizyczny.  

Przyjmowanie tamsulozyny w wystarczających ilościach zwiększa ryzyko  niewydolności serca. Tamsulozyna ma właściwości synergistyczne, czyli współdziałając z innymi substancjami, wzmacnia ich działanie i skuteczność. W połączeniu z alkoholem może prowadzić do występowania lęku, depresji i innych zaburzeń psychicznych. Przewlekłe stosowanie tamsulozyny i alkoholu może powodować trwałe zmiany w mózgu. 

 

Działania niepożądane po połączeniu tamsulozyny i alkoholu 

Do głównych skutków ubocznych zażycia tych dwóch substancji jednocześnie należą: zawroty głowy, nudności i wymioty, ospałość oraz senność, a także kołatanie serca, duszności, a nawet zatrzymanie akcji serca i śmierć. Po zmieszaniu alkoholu i tamsulozyny znacznie zwiększa się częstotliwość występowania zaburzeń snu charakteryzujących się niepożądanymi w czasie snu zachowaniami i nagłymi wybudzeniami. W przypadku połączenia małej lub średniej ilości alkoholu z tamsulozyną może wystąpić bezdech senny. 

Osoby, które zażywają razem alkohol i tamsulosynę, odczuwają działanie obu substancji. Wywołują różne skutki w zależności od zażytej dawki. Nie można jednoznacznie stwierdzić wpływu na daną osobę ze względu na różne uwarunkowania genetyczne. Nigdy nie zaleca się mieszania tamsulozyny i alkoholu ze względu na możliwość wystąpienia skutków ubocznych. Aby uniknąć działań niepożądanych, należy odczekać, aż lek zostanie całkowicie wyeliminowany z organizmu przed spożyciem alkoholu. 

 

Bibliografia

Bibliografia

Zobacz też:

tramadol.pl

Najnowsze poradniki: