Czy można stosować tamsulozynę u kobiet?

Tamsulozyna – mechanizm działania

Leki z tamsulozyną zalicza się do grona wybiórczych inhibitorów receptorów α-adrenergicznych, zwłaszcza α1A i α1Δ. Receptory te są zlokalizowane głównie w mięśniówce gładkiej elementów układu moczowo-płciowego m.in. gruczołu krokowego, pęcherza i cewki moczowej. Tamsulozyna powodując blokowanie receptorów α-adrenergicznych prowadzi do zmniejszenia nadmiernego napięcia struktur mięśniowych, co w konsekwencji przyczynia się złagodzenia dolegliwości związanych z problemem rozrostu prostaty. Przykładowe następstwa stosowania leków zawierających tamsulozynę to poprawa mikcji, polepszenie oddawania moczu, zmniejszenie występujących dolegliwości bólowych, ograniczenie częstomoczu i nocnych wizyt w toalecie wywołanych wzmożonym parciem na pęcherz. Farmakoterapia tamsulozyną jest również pomocna w takich problemach jak kropelkowe oddawanie moczu czy osłabienie strumienia.

 

Czy tamsulozyna może być stosowana u kobiet?

Choć leki z tamsulozyną są przeważnie wykorzystywane w męskim problemie łagodnego przerostu stercza, to jednak specjaliści decydują się na ich użycie u kobiet. Pozarejestracyjnym wskazaniem (off label) tamsulozyny jest kamica nerkowa. Jako antagonista receptorów α-adrenergicznych przyczynia się do rozkurczu mięśni gładkich dróg moczowych, wspiera prawidłowy odpływ moczu oraz pozwala zmniejszyć nadmierne napięcie pęcherza. Tamsulozyna umożliwia pacjentkom z problemem kamicy nerkowej przeciwdziałanie występującemu dyskomfortowi m.in. złagodzenie bólu, ograniczenie uczucia nieustannego parcia na mocz czy wyeliminowanie niedogodności w formie pieczenia podczas oddawania moczu.

Ponadto tamsulozyna może sprawdzić się w łagodzeniu objawów ze strony dolnych dróg moczowych, które są uwarunkowane problemami neurogennymi (np. stwardnienie rozsiane, uszkodzenie rdzenia kręgowego) bądź stanowią następstwo zabiegów chirurgicznych (np. operacyjnego usunięcia żylaków odbytu).

Niemniej jednak tamsulozyna jest niewskazana do stosowania u kobiet w okresie ciąży i w trakcie karmienia piersią.

 

Bibliografia

  1. Małkiewicz B., Zdrojowy R. „Tamsulozyna – skuteczność i bezpieczeństwo w leczeniu objawów ze strony dolnych dróg moczowych.” Przegląd Urologiczny 2007, 4(44): 69-73.

Bibliografia

Zobacz też:

tramadol.pl

Najnowsze poradniki: