Czy tamsulozyna jest szkodliwa?

 

Czym jest tamsulozyna?

Tamsulozyna (chlorowodorek tamsulozyny) to organiczny związek- sulfonamid będący wybiórczym, kompetycyjnym antagonistą adrenergicznych receptorów alfa 1 o szczególnie dużym powinowactwie do receptorów alfa 1a oraz alfa 1b. Receptory te występują licznie w gruczole krokowym, torebce gruczołu krokowego, sterczowym odcinku cewki moczowej i szyi pęcherza moczowego. Odpowiadają one za skurcz mięśni gładkich gruczołu krokowego i cewki moczowej. Tamsulozyna to jeden z podstawowych leków stosowanych w urologii w przypadku leczeniu łagodnego rozrostu prostaty. Rozluźnione w wyniku działania leku włókna mięśniowe sprawiają, że zmniejszony jest ucisk gruczołu na sterczowy odcinek cewki moczowej, co powoduje poprawę przepływu cewkowego i oddawania moczu. Ponadto Tamsulozyna zmniejsza uczucie parcia na mocz. Substancję tę stosuje się także podczas leczenia kamicy nerkowej zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Badania wykazują jednak, że jest ona tylko skuteczna, gdy potencjalne kamienie nerkowe mają wielkość między 4 a 10 mm.

 

Jakie jest działanie leku?

Mechanizm działania Tamsulozyny opiera się głównie na blokowaniu działania wspomnianych wcześniej receptorów, przez co włókna mięśniowe w tych okolicach nie ulegają skurczowi. Taki mechanizm działania prowadzi do zmniejszenia oporu odpływu moczu, ułatwiając jego oddawanie. Rozluźnione w wyniku działania leku włókna mięśniowe sprawiają, że zmniejszony jest ucisk gruczołu na sterczowy odcinek cewki moczowej, co powoduje poprawę przepływu cewkowego i oddawania moczu. Na skutek działania leku następuje także zmniejszenie objawów spowodowanych obturacją (częstomocz, częste oddawanie moczu w nocy, parcie na mocz, zaleganie moczu w pęcherzu), usprawnienie mikcji. Poprawie ulegają również objawy związane z napięciem błony mięśniowej pęcherza moczowego i dolnego odcinka układu moczowego, zmniejszają się objawy podrażnienia. Dzięki wybiórczości swojego działania zwykle nie wywołuje klinicznie istotnego zmniejszenia ciśnienia tętniczego.

 

Jakie są przeciwwskazania do stosowania tamsulozyny?

Przeciwwskazaniami do stosowania tamsulozyny są:

-hipotonia ortostatyczna (niedociśnienie);

-uczulenie na leki z grupy sulfonamidów lub na którykolwiek z pozostałych składników leku;

-niewydolność wątroby lub nerek;

-polekowy obrzęk naczynioruchowy.

Należy także zwrócić uwagę na związek tamsulozyny z zaćmą, czyli tzw. zespołem wiotkiej tęczówki. Wykazano, że u pacjentów leczonych tym środkiem dochodzi czasami do powikłań w trakcie operacji usunięcia zaćmy. Dlatego niektórzy zalecają odstawienie leku na tydzień/dwa przed planowanym terminem zabiegu.

 

Dawkowanie tamsulozyny

Lek należy przyjmować raz dziennie. Wśród preparatów dostępnych w Polsce możemy znaleźć tabletki oraz kapsułki o przedłużonym uwalnianiu, w których dawka tamsulozyny wynosi 0,4 mg. Tabletkę najlepiej przyjmować rano około 30 minut po posiłku, popijając niewielką ilością wody. Należy pamiętać, aby tabletkę połknąć w całości, zabronione jest jej rozgryzanie.

 

Czy tamsulozyna jest szkodliwa- jakie mogą być skutki uboczne podczas jej stosowania?

Jak każdy lek tamsulozyna może, ale nie musi wywoływać działań niepożądanych. Do najczęstszych efektów ubocznych tego leku należą:

-zawroty głowy, szczególnie przy zmianie pozycji z leżącej na siedzącą lub stojącą;

-senności i osłabienie;

-bóle głowy;

-bóle w okolicy klatki piersiowej;

-kołatanie serca;

-bóle pleców;

-nudności;

-wymioty oraz biegunki;

-niskie ciśnienie krwi;

-nieprawidłowy wytrysk, zmniejszona ilość nasienia.

Lek ten nie jest szkodliwy, ale może wywoływać zwłaszcza na początku stosowania zawroty głowy i omdlenia, które mogą stwarzać niebezpieczeństwo. Wskazane jest więc aby osoba przyjmująca lek często kontrolowała ciśnienie krwi. Należy także pamiętać, aby nie łączyć tamsulozyny z innymi lekami będącymi antagonistami receptorów adrenergicznych, gdyż może grozić to mocnym obniżeniem ciśnienia tętniczego krwi.

 

Bibliografia

Bibliografia

Zobacz też:

tramadol.pl

Najnowsze poradniki: